Ideální místo k životu. Rozlehlý region, který umí příjemně překvapovat i ty, kteří tu žijí celý život. Krásná města i vesnice, nádherná příroda, spousta kultury a památek. Co je ale nejdůležitější, jsou úžasní a srdeční lidé, kteří zde žijí. Můžete mít sebekrásnější město, ale jeho atmosféru tvoří právě jeho obyvatelé. Často se setkávám s lidmi, kteří mají výborné nápady, chtějí pomáhat a není jim jedno, kde žijí a co se s jejich regionem děje. Mám obrovské štěstí, že mnoho z nich mi řeklo „jdeme do toho s vámi“ nebo „jste první politik, který se s námi baví, poslouchá nás a zajímá se o nás“. Díky úžasným nápadům právě těchto lidí jsme již mnoho věcí realizovali. Někdy stačí pouze naslouchat.
Doufal jsem, že přijdu na Hlásku, otevřu šuplíky a najdu složky s připravenými projekty a podanými žádostmi na nejrůznější dotační tituly. Ale bohužel, skoro nic použitelného tam nebylo. V minulosti se zde realizovaly různé nahodilé projekty bez ohledu na rozvoj města jako celku. Nebyla připravena celková strategie rozvoje města a hlavně se pořádně nestaralo o jeho majetek. To byla škoda, protože to byly roky bohaté na různé dotace, které město mohlo využít, ale nevyužilo. Nemohl jsem pochopit, proč třeba město v minulosti rozprodalo skoro všechny své byty, proč se prodaly vodovody, kanalizace a také teplárna. Města, která tento strategický majetek nerozprodala, mají dnes výrazně nižší ceny než my. Navíc jsme narazili na několik dlouhodobě nevyřešených problémů, jako jsou chátrající Slezanka, Breda, Dukelská kasárna, zimní stadion, bazén, budovy v dopravním podniku atd. Nebyly připraveny pozemky pro bydlení, projekty na sportoviště a projekty nového aquaparku i zimního stadionu byly špatné.
Na počátku volebního období jsme se s kolegy rozhodli, jakým směrem by se Opava měla ubírat, co jí chybí, jaké má silné a slabé stránky. Sestavili jsme seznam strategických projektů do roku 2026, který nám schválilo zastupitelstvo. Vytvořili jsme odborné týmy a přizvali zástupce opozice, hospodářské komory a odborníky. Na těchto strategických projektech jsme začali ihned pracovat, protože bez cíle jen bloudíte nebo přešlapujete na místě, a to si nemůžeme dovolit. Podívali jsme se na to, jak to dělají jinde ve světě, co funguje a co ne. Pořád říkám, že není nutné vymýšlet už dávno vymyšlené, ale spíše se pokusit napasovat to na naše podmínky. Je to rychlejší, levnější a většinou to i lépe funguje.
Je to přesně tak. Bohužel, přípravné práce, vyjednávání, schvalování, shánění dotací a mnoho nejrůznějších, často úplně zbytečných vyjádření dotčených orgánů u nás trvá strašně dlouho. Je to náročná práce pro velký tým lidí. Nejprve jsme se podívali na připravené projekty, abychom zhodnotili, zda se dají použít, nebo se musí celé přepracovat. Samozřejmě jsem měl představu, že vše půjde rychleji, jak jsem byl zvyklý ze soukromého sektoru, a chtěl jsem své zkušenosti přenést do projektových týmů. Jenže ve veřejné sféře je práce jiná. Musíte vše vyjednat v rámci koaličních kolegů, vysvětlit a obhájit na zastupitelstvu a hlavně obhájit to před občany. Což je samozřejmě v pořádku, jen je to někdy náročné a o dost pomalejší. Musíte dodržovat všechny zákonné požadavky a nemůžete nic zjednodušit nebo obejít, aby vás někdo nenapadl. A mezitím se několikrát změní legislativa a pravidla. To, co stát vymyslel před rokem, už za rok neplatí a vy máte pocit, že neustále bojujete s větrnými mlýny. Kdyby stát splnil, co slíbil, nebo kdyby nás nechal v klidu pracovat, mohli jsme být mnohem dál. O to víc si užívám každé dokončení nějaké důležité stavby nebo projektu.
Mluvíme teď hlavně o Opavě, ale to, jak funguje Opava, má obrovský vliv na celý region. A co nejvíce chybí? Například finančně dostupné bydlení. A to jak pro mladé rodiny s dětmi, tak pro seniory. Také chyběly připravené plochy pro výstavbu rodinných domů. Pustili jsme se proto ihned do několika velkých projektů. Dokončili jsme nové malometrážní byty pro seniory v Penzionu IV Hálkova a budeme stavět další, ať už město, tak i ve spolupráci se soukromým sektorem, jako například přestavbou staré pošty právě na seniorské byty, ordinace lékařů atd. Připravujeme novou pilotní čtvrť Stromovka pro nejméně 250 domků, další parcely prodáváme právě teď v Malých Hošticích. Nové byty vznikají v Dukelských kasárnách, ale i na jiných místech Opavy. Další byty by měly vyrůst místo Slezanky nebo vedle obchodního centra Breda&Weinstein. Kromě toho jsme se pustili do zásadní rekonstrukce městských bytů a opravili a zateplili jsme skoro všechny bytové domy. Podle mě je to investice, která se nám mnohonásobně vrátí. Důležité jsou i investice do základních a mateřských škol, jejich oprav a modernizací.
Volební obvod 68 je specifický tím, že se skládá ze tří oblastí, a každá má své odlišné problémy. Jiné věci trápí Hlučínsko, jiné Opavsko a jiné Vítkovsko. Obecně ale všude v regionu chybí lékaři, zubaři, dostupné domovy pro seniory a dostatečná sociální péče. Trápí nás také odchod mladých lidí do velkých měst nebo do zahraničí. Je důležité vytvořit podmínky, aby si zde mladí lidé mohli zařídit bydlení, najít dobrou práci a založit rodinu. Nelíbí se mi ani způsob výpočtu financování obcí nebo to, že stát na nás přesouvá čím dál více povinností, ale prostředky na to nedává. Tuto problematiku je potřeba řešit změnou legislativy. Dále jsem pro co nejtěsnější spolupráci všech obcí a měst. Vyzkoušeli jsme si to při stavbách cyklostezek, které spojují Opavu s okolními obcemi, a funguje to. Věřím, že jsem jako manažer různých firem a poté i primátor Opavy získal řadu praktických zkušeností, které mohu využít k tomu, abych tento region dále rozvíjel a mohl navrhovat či schvalovat zákony, které budou prospěšné nejen pro náš region, ale i pro celou naši zemi.
Bylo toho mnoho a často i na první pohled „drobnosti“. Například když jsme opravili Městský hřbitov, starší lidé mě zastavovali na ulici a děkovali za to, že už se neboří v blátě a mají nové čisté toalety. To mě neuvěřitelně potěšilo a namotivovalo do další práce. Rozhodli jsme se opravit i další opavské hřbitovy v Kylešovicích a Kateřinkách, i když nepatří městu. Ale je to pro naše občany. U hřbitova v Jaktaři jsme opravili přístupovou cestu a vybudovali bezbariérový vstup. Pravidelně chodím na různá setkání se seniory, což mě neskutečně nabíjí. Starší lidé jsou velice upřímní a pochválí i za zdánlivou drobnost, která je potěší. A i když něco kritizují nebo se jim něco nelíbí, umí to říct slušně. Třeba za to, jak jsme jim za covidu pomáhali. Velkou radost mi dělá Breda. Letitý problém, právní spory, chátrající budova… Když jsem poprvé začal tento problém řešit, řekl jsem si, že to musím dotáhnout do konce a musíme Bredu koupit, aby objekt dále nechátral. Brzy jsem se přesvědčil, že je pro občany Opavy tento dům důležitý, je jejich srdeční záležitostí, a to mi dodalo sílu, abych získal podporu i ostatních zastupitelů, a Bredu jsme koupili. A to i díky Spolku za záchranu obchodního domu Breda. Dnes už se nemusíme bát při každém větším větru, že z něj uletí kus ze střechy, fasády nebo z rozbitých oken. Opravili jsme chodníky, silnice a mosty, školy, tvoříme a zvelebujeme veřejný prostor, stavíme nová sportoviště. To vše mi dělá radost. Jsem vždy moc rád, když se něco podaří dokončit a lidé jsou spokojení. Samozřejmě se nemůžete nikdy všem zavděčit. Dříve mě to velmi trápilo. Proč se to někomu nelíbí? Už jsem ale pochopil, že se prostě líbí každému něco jiného a každý může mít na danou věc svůj názor. Každý krok má příznivce i odpůrce. Jedni chtějí více parkování a říkají, že je hodně na úkor zeleně. A další skupina chce zase pravý opak.
Mým snem a cílem je, aby se Opava stala sedmdesátitisícovým městem, což podle mého názoru prospěje celému regionu. Proto je potřeba připravit všechny podmínky. Zajistit dostupné bydlení, služby na úrovni, kvalitní studium a školy, vybudovat infrastrukturu a připravit dostatek sportovních a kulturních aktivit. Na to všechno se musí dobře plánovat finance a připravovat strategické investice pro rozvoj města.
Budu rád, když se brzy konečně vyřeší demolice Slezanky, místo které postavíme bytové domy a podzemní parkoviště. Mimochodem, Slezanka mi přinesla jedno velké nepříjemné zjištění. Když jeden z mých předchůdců tuto budovu za neuvěřitelných 270 milionů korun kupoval, asi všichni jsme si mysleli, že se za tuto x-násobně předraženou cenu plus dalších 30 milionů na úrocích koupila budova celá. Jenže to není pravda a Slezanka má i další majitele. Něco jsme již za výrazně nižší cenu vykoupili, o výkupu další části jednáme. Teprve pak se můžeme pustit do její demolice a spolu se soukromým sektorem do stavby nových bytových domů a víceúčelového sálu. Je ostudou, že Opava pořádné sály nemá, a tak se plesy, taneční a jiné oslavy musí konat v okolních obcích.
V příštích letech bych chtěl dokončit rozpracované projekty. Také bych chtěl postavit tolik potřebný aquapark, který už dávno mohl být hotov. Tato stavba je velice náročná a zastavila nás dotační problematika. V současné době probíhá rekonstrukce zimního stadionu. Řešíme problematiku parkování, zejména na sídlištích, kde je to opravdu velký problém. Spolu s krajem hledáme možnost vybudování parkoviště u Slezské nemocnice. Státu a kraji zase pomáháme s dostavbou obchvatu města. Díky tomu bude Opava první město v České republice, které bude mít kompletní obchvat.
Jsem hodně kontaktní člověk a po celou dobu se setkávám na různých akcích s velkým množstvím lidí. Vidím, jaké mají problémy a jaké problémy jim působí třeba špatné zákony nebo nesmyslná rozhodnutí státu. Naštvanost mezi lidmi je obrovská, nejsou to žádní remcalové, ale lidé, kteří tvrdě pracovali nebo pracují a chtějí se mít dobře. Proč lidé, kteří si celý život platí zdravotní pojištění, musí platit i desetitisícové částky u zubaře? Tedy pokud vůbec nějakého zubaře mají. Proč lidé, kteří dřou v nemocnicích, pečova- telských domovech, domech pro seniory atd., berou tak málo peněz za tak náročnou práci? Moje sestra v jednom podobném zařízení pracovala a z těžké práce si zničila záda. Maminka zase tvrdě pracovala ve školní jídelně. A tito lidé mají tuto práci zvládat třeba do 65 let? Proč mladí nezakládají rodiny? Protože řada z nich na to prostě nemá. Nebo další příklad, nový systém stavebního řízení. Několikrát jsme odborníkům státu nabízeli, že jim s tímto systémem rádi pomůžeme. Reakce? Nechceme. A výsledek? Za celé letní prázdniny jsme v Opavě v novém systému nepovolili či nezkolaudovali jedinou stavbu. Jen proto, že ten systém nefunguje. Kvůli tomu vznikají obrovské mnohamiliardové škody nám všem a lidé, firmy, soukromí investoři se zlobí. Rušení pošt. Opět jsme se to dozvěděli na poslední chvíli. Stát za drahé peníze opravil poštu na nádraží Opava západ a krátce nato ji zavřel. Zachránili jsme alespoň poštu v Kateřinkách a teď vymýšlíme, jak obnovit poštu v Kylešovicích, i když to bude muset platit město. Takže těch motivů bylo víc než dost. Věřím, že jsem v letech strávených v různých firmách a ve veřejné správě nasbíral dostatek praktických zkušeností, abych je mohl v pozici senátora využít. Opavsko, Hlučínsko a Vítkovsko musí mít v Praze silnější zastoupení a musíme udělat vše pro to, aby nám stát více pomáhal a ne překážel.
Díky mé práci a spolupráci s dalšími starosty vím, že peníze jsou, jen se špatně investují a používají. Někdy si dokonce říkám, že musíme být strašně bohatý stát, když vidím, co vše se z veřejných peněz financuje. Jeden konkrétní příklad. Proč jsou sociální dávky nastaveny tak, že se vám prostě nevyplatí pracovat? Proč má ošetřovatelka v domově seniorů, mimochodem profese, kterou jednou budeme potřebovat skoro všichni, jen o něco více než člověk, který přijede jednou měsíčně na úřad práce? Práce je dost, ale část lidí pracovat prostě nechce. Slýchávám to ve firmách, které pravidelně navštěvuji. Máme práci, nabízíme dobré podmínky, ale chybí nám lidé. Nebo deváté třídy základních škol, odklady nástupu dětí do prvních tříd. Naprosto zbytečné, dětem to nepřinese nic navíc, ale systém to stojí neskutečné miliardy. Další věc, často se znovu vynalézá kolo. Místo toho, abychom využívali, co funguje jinde, vymýšlíme vlastní cestu. Co na tom, že často nefunguje a je x-krát dražší? Podívejte se, jak umí pracovat s evropskými dotacemi Polsko a jak my. Jak rychle se rozvíjí. Jakým tempem stavějí silnice. Proč vláda pořád mluví o snižování byrokracie a v reálu ji naopak rok od roku navyšuje? Kolik peněz musí stát různé nesmyslné předpisy a zákony? Kolik peněz nás stojí noví a noví úředníci?
Na žádném setkání, kterých absolvuji několik denně, neříkám: „Volte mě nebo ANO.“ Říkám: „Přijďte k volbám a nenechte svůj hlas propadnout. Každý hlas je důležitý.“ Nikdo nemůže říct, že se Opava pod mým vedením nezačala rozvíjet. Což je samozřejmě práce nejen moje, ale celého skvělého týmu lidí, se kterými pracuji. Máme za sebou šest let tvrdé práce. Obrovsky mě nabíjí reakce spoluobčanů, se kterými se potkávám. Vidíte pak, že i kousek předlážděného chodníku, nová zastřešená zastávka MHD či opravená lavička může lidem zpříjemnit život. A proč Senát? Smyslem Senátu je kontrolovat zákony, které jdou od vlády nebo Poslanecké sněmovny. A jen silný a schopný Senát může zabránit dalším nesmyslům, které by vláda schválila. V Senátu by měli sedět lidé z praxe a já věřím, že už něco za mnou je. A také věřím, že jsme neskutečně silný region a že když spojíme síly, bude se nám žít ještě lépe.
Chtěl bych dotáhnout do konce a realizovat všechny rozpracované a připravené projekty, které jsou zásadní pro rozvoj Opavy. Mám silný mandát od voličů a nechci je zklamat tím, že v polovině volebního období odejdu. Historicky jsme v Opavě dosáhli největšího volebního výsledku. Chci tedy využít svých zkušeností pro práci v Senátu a zároveň dále pomáhat rozvíjet celý region, stejně jako se to daří v Opavě.